    STRVS142
Image
Part Number
Manufacturer
Datasheet
Availability
Quantity
RoHS
Mounting Type
Package / Case
Operating Temperature
Packaging
Series
Part Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
ECCN Code
Type
Applications
Base Part Number
Power Line Protection
Voltage - Breakdown (Min)
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
Unidirectional Channels
RoHS Status
STRVS142X02F
Mfr Part No
STRVS142X02F
STMicroelectronics Datasheet
4000
In Stock
Min: 1
Mult: 1
Through Hole
DO-201AA, DO-27, Axial
-55°C~175°C TJ
Cut Tape (CT)
STRVS
Obsolete
1 (Unlimited)
EAR99
Zener
MOSFET Protection
STRVS142
No
114V
2A 8/20μs
142V
102V