Microchip Technology MCP4152-503E/P
MCP4152-503E/P
Microchip Technology 8-DIP (0.300, 7.62mm) MICROCHIP MCP4152-503E/PVolatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Single, SPI, Linear,20%, 1.8 V