LRS-600-48
Images are for reference only
Compare
Compare
product-1
MEAN WELL USA Inc. LRS-600-48
Mfr No:
LRS-600-48
Richard No:
AEFD-LRS-600-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Rohs:
Sample:
Request Free Samples
Description:
O/P 48V12.5A
Payment:
paypal visa masfer disc bank transfer
Delivery:
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Add to RFQ List
Add to RFQ List
In Stock : 24 Min:1 Mult:1
Not the price you want? Please send an RFQ, and we will respond promptly.
United States
China
Canada
Japan
Russia
Germany
United Kingdom
Singapore
Italy
Hong Kong(China)
Taiwan(China)
France
Korea
Mexico
Netherlands
Malaysia
Austria
Spain
Switzerland
Poland
Thailand
Vietnam
India
United Arab Emirates
Afghanistan
Åland Islands
Albania
Algeria
American Samoa
Andorra
Angola
Anguilla
Antigua & Barbuda
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Bangladesh
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Benin
Bermuda
Bhutan
Bolivia
Bonaire, Sint Eustatius and Saba
Bosnia & Herzegovina
Botswana
Brazil
British Indian Ocean Territory
British Virgin Islands
Brunei
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cabo Verde
Cambodia
Cameroon
Cayman Islands
Central African Republic
Chad
Chile
Christmas Island
Cocos (Keeling) Islands
Colombia
Comoros
Congo
Congo (DRC)
Cook Islands
Costa Rica
Côte d’Ivoire
Croatia
Cuba
Curaçao
Cyprus
Czechia
Denmark
Djibouti
Dominica
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Eritrea
Estonia
Eswatini
Ethiopia
Falkland Islands
Faroe Islands
Fiji
Finland
French Guiana
French Polynesia
Gabon
Gambia
Georgia
Ghana
Gibraltar
Greece
Greenland
Grenada
Guadeloupe
Guam
Guatemala
Guernsey
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Honduras
Hungary
Iceland
Indonesia
Iran
Iraq
Ireland
Isle of Man
Israel
Jamaica
Jersey
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kiribati
Kosovo
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Latvia
Lebanon
Lesotho
Liberia
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macao(China)
Madagascar
Malawi
Maldives
Mali
Malta
Marshall Islands
Martinique
Mauritania
Mauritius
Mayotte
Micronesia
Moldova
Monaco
Mongolia
Montenegro
Montserrat
Morocco
Mozambique
Myanmar
Namibia
Nauru
Nepal
New Caledonia
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Niue
Norfolk Island
North Korea
North Macedonia
Northern Mariana Islands
Norway
Oman
Pakistan
Palau
Palestinian Authority
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Pitcairn Islands
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Réunion
Romania
Rwanda
Samoa
San Marino
São Tomé & Príncipe
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Sierra Leone
Sint Maarten
Slovakia
Slovenia
Solomon Islands
Somalia
South Africa
South Sudan
Sri Lanka
St Helena, Ascension, Tristan da Cunha
St. Barthélemy
St. Kitts & Nevis
St. Lucia
St. Martin
St. Pierre & Miquelon
St. Vincent & Grenadines
Sudan
Suriname
Svalbard & Jan Mayen
Sweden
Syria
Tajikistan
Tanzania
Timor-Leste
Togo
Tokelau
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
Turks & Caicos Islands
Tuvalu
U.S. Outlying Islands
U.S. Virgin Islands
Uganda
Ukraine
Uruguay
Uzbekistan
Vanuatu
Vatican City
Venezuela
Wallis & Futuna
Yemen
Zambia
Zimbabwe
succeed 100% Original & New
package 24 Hours ready to ship
365 365 Days Warranty
approve RFQ & Get more Discounts
Ordering Process
This will enable you to track your order status in real time, ensuring a smooth shopping experience.
Payment Options
Request for Quotations (RFQ)
Important Information
View More
Technical Specifications
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    MEAN WELL USA Inc.
  • Package
    Box
  • Product Status
    Active
  • Voltage - Output 5
  • Voltage - Output 6
  • Standard Number
    60950-1; 62368-1
  • Output Voltage-Channel 1
    48 VDC
  • Maximum Operating Temperature
    + 65 C
  • Unit Weight
    2.094 lbs
  • Open Frame/Enclosed
    Enclosed
  • Minimum Operating Temperature
    - 20 C
  • Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity
  • Mounting Styles
    Chassis
  • Input Frequency
    47 Hz to 63 Hz
  • Manufacturer
    MEAN WELL
  • Brand
    MEAN WELL
  • RoHS
    Details
  • Voltage-Output 1
    48V
  • Voltage-Input
    90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
  • Series
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 65°C (With Derating)
  • Size / Dimension
    8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    600W
  • Subcategory
    AC-DC Power Supply
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, EAC, UKCA
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Output Power
    600 W
  • Voltage - Output 2
  • Product Type
    Switching Power Supplies
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Minimum Load Required
  • Load Regulation
    Regulated
  • Product
    Switching Supplies
  • Features
    Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
  • Input Voltage
    90 VAC to 132 VAC, 180 VAC to 264 VAC, 255 VDC to 370 VDC
  • Product Category
    Switching Power Supplies
  • Width
    124 mm
  • Height
    41 mm
  • Length
    225 mm
View More
0 Similar Products Remaining
index: # 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z