0235.200HXEP alternative parts: 02153.15MXF163SPP
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Cartridge Fuses 250V 3.15A Single HBC PG
Rohs:
Factory Lead Time:
15 Weeks
15 Weeks
Mount:
Through Hole
Through Hole
Mounting Type:
Package / Case:
5mm x 20mm (Axial)
Radial Bend Cylinder
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
235
215SP
Size / Dimension:
0.236Diax0.886L 6.00mmx22.50mm
0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Termination:
Axial
Clip
Resistance:
3.15Ohm
28.3mOhm
Max Operating Temperature:
125°C
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
-55°C
Voltage - Rated DC:
250V
Current Rating (Amps):
200mA
3.15A
Current Rating:
200mA
3.15A
Voltage - Rated AC:
250V
250V
Approval Agency:
CE, CSA, KC, UL
CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Response Time:
Fast Blow
Slow Blow
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
1.5kA
Melting I2t:
43.255
DC Cold Resistance:
3.15Ohms
0.0283Ohms
Diameter:
6mm
5mm
Length:
22.5044mm
19.9898mm