06035J6R8BBSTR alternative parts: 06035J0R4ABTTR
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
14400
Description:
CAP THIN FILM 6.8PF 50V 0603
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0603
Rohs:
Factory Lead Time:
16 Weeks
14 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape:
ONE SURFACE
WRAPAROUND
Number of Pins:
2
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
Accu-P®
Accu-P®
Published:
2009
Size / Dimension:
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance:
±0.1pF
±0.05pF
JESD-609 Code:
e3
e0
Pbfree Code:
yes
no
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
30 ppm/°C
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish:
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Thin Film
Capacitance:
6.8pF
0.4pF
Voltage - Rated DC:
50V
50V
Packing Method:
TR
TR, 7/13 INCH
Depth:
810μm
810μm
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Capacitor Type:
FILM CAPACITOR
FILM CAPACITOR
Dielectric:
C0G
C0G
Self Resonant Frequency:
2.2GHz
Features:
RF, High Q, Low Loss
RF, High Q, Low Loss
Height:
630μm
630μm
Height Seated (Max):
0.029 0.73mm
0.029 0.73mm
Length:
1.6mm
1.6mm
Width:
0.81mm
0.81mm