2QSP16-TG2-102 alternative parts: 2QSP16-RJ2-104LF
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Res Thin Film NET 100K Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin QSOP Gull Wing SMD T/R
Rohs:
Package / Case:
QSOP
QSOP
Surface Mount:
YES
YES
Terminal Shape:
GULL WING
GULL WING
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Number of Pins:
16
Number of Elements:
15
Series:
2QSP(BUSSED)
2QSP(BUSSED)
Tolerance:
2%
5%
JESD-609 Code:
e0
e3
Pbfree Code:
no
Number of Terminations:
16
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
150 ppm/°C
150 ppm/°C
Resistance:
1kOhm
100000 Ω
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature:
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
HTS Code:
Voltage - Rated DC:
50V
Packing Method:
TUBE
TR, 13 INCH
Number of Functions:
1
Construction:
Chip
Chip
Resistor Type:
ARRAY/NETWORK RESISTOR
ARRAY/NETWORK RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
0.75W
0.75 W
Lead Pitch:
1.27mm
Rated Temperature:
70°C
70 °C
Number of Resistors:
15
Circuit Type:
Isolated
Power Per Element:
750mW
Element Power Dissipation:
0.1W
0.1 W
Network Type:
BUSSED
BUSSED
Height:
1.75mm
Length:
4.98mm
Width:
3.99mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
RoHS Compliant
Number of Terminals:
ECCN (US):
Resistance Value (Ohm):
100K
Maximum Voltage Rating (V):
50
Power Rating per Resistor (W):
0.1 (1/10)
Minimum Operating Temperature (°C):
-55
Maximum Operating Temperature (°C):
125
Temperature Coefficient (ppm/°C):
±100
Temperature Range @ Derated Power (°C):
70 to 150
Circuit Designator:
BUS
Case Style:
Molded
Terminal Pitch (mm):
0.64
Package Type:
Package Shape:
Rectangular
Product Depth (mm):
5.8
Seated Plane Height (mm):
1.75
Mounting:
Package Description:
SMT, 1620
Package Style:
SMT
Operating Temperature-Min:
-55 °C
Operating Temperature-Max:
125 °C
Rohs Code:
Manufacturer Part Number:
2QSP16-RJ2-104LF
Manufacturer:
Bourns Inc
Package Height:
1.35 mm
Part Life Cycle Code:
Obsolete
Ihs Manufacturer:
BOURNS INC
Package Length:
4.98 mm
Risk Rank:
5.83
Package Width:
3.81 mm
Manufacturer Series:
2QSP
Packaging:
Tape and Reel
Part Status:
Obsolete
Type:
Network
Subcategory:
Array/Network Resistors
Reach Compliance Code:
compliant
Termination Style:
Working Voltage:
50 V
Size Code:
First Element Resistance:
100000 Ω
Temperature Coefficient Tracking:
25 ppm/°C