62A15-01-050C alternative parts: 62A11-01-020S
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
37
please inquire
Description:
ROTARY ENCODER OPTICAL 24PPR
ROTARY ENCODER OPT 32PPR 2" CBL
Rohs:
Factory Lead Time:
16 Weeks
16 Weeks
Mount:
Panel
Panel
Mounting Type:
Panel Mount
Panel Mount
Number of Pins:
6
Series:
62A
62A
Published:
2001
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Termination:
Connector
Cable Leads
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Tin (Sn)
Max Operating Temperature:
85°C
85°C
Min Operating Temperature:
-40°C
-40°C
Voltage - Supply:
5V
Orientation:
User Selectable
User Selectable
Number of Functions:
1
Termination Style:
Cable with Connector
Cable Leads
Actuator Type:
1/4 Dia Flatted End
1/4 Dia Flatted End
Output Type:
Quadrature (Incremental)
Quadrature (Incremental)
Number of Channels:
2
Optoelectronic Device Type:
ROTARY POSITION ENCODER
ROTARY POSITION ENCODER
Built in Switch:
No
No
Encoder Type:
Optical
Optical
Detent:
Pulses per Revolution:
24
Rotational Life (Cycles Min):
1M
1M
RoHS Status:
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Nominal Supply Voltage (DC):
5V