A5KP30A-G alternative parts: A5KP43A-G
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
4
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 5000W 30V UNIDIRECTION AECQ101
ESD Suppressors / TVS Diodes 5000W 43V UNIDIRECTION AECQ101
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Mount:
Through Hole
Through Hole
Mounting Type:
Package / Case:
R6, Axial
R6, Axial
Weight:
2.000002g
2.000002g
Reverse Stand-off Voltage:
30V
43V
Operating Temperature:
-55°C~150°C TJ
-55°C~150°C TJ
Packaging:
Tape & Box (TB)
Tape & Box (TB)
Published:
2014
Series:
Automotive, AEC-Q101
Automotive, AEC-Q101
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Type:
Zener
Zener
Applications:
Automotive
Automotive
Power Line Protection:
No
No
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
47.8V
Power - Peak Pulse:
5000W 5kW
5000W 5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs):
103.31A
72.05A
Clamping Voltage:
48.4V
69.4V
Peak Pulse Current:
103.31A
72.05A
Peak Pulse Power:
5kW
5kW