AT0805DRE0728KL alternative parts: AT0805BRD072KL
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
446
please inquire
Description:
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 0805
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Rohs:
Factory Lead Time:
16 Weeks
24 Weeks
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
AT
AT
Published:
2016
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance:
±0.5%
±0.1%
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
28kOhm
2kOhm
Composition:
Thin Film
Thin Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation:
125mW
125mW
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height:
609.6μm
609.6μm
Height Seated (Max):
0.024 0.60mm
0.024 0.60mm