B59100C180A70 alternative parts: B59100M1070A70
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
THERMISTOR PTC 100 OHM RADIAL
Thermistor PTC 100Ohm 2-Pin Radial Bulk
Rohs:
Mounting Type:
PCB, Through Hole
Package / Case:
Radial
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance @ 25C:
100Ohm
100 Ohm
Operating Temperature:
90°C~150°C
0 to 40 °C
Packaging:
Bulk
Series:
B59100
Published:
2002
JESD-609 Code:
e3
Part Status:
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn)
HTS Code:
Packing Method:
STRIP PACK
Resistor Type:
PTC THERMISTOR
Rated (AC) Voltage (URac):
30V
Thermistor Application:
TEMPERATURE SENSING
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Supplier Package:
Radial
Mounting:
Through Hole
Maximum Operating Temperature:
+ 40 C
Minimum Operating Temperature:
0 C
Mounting Styles:
PCB Mount
Resistance:
< 100 Ohms