B72207S0200K111 alternative parts: B72205S2301K361
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
VARISTOR, 1.3J, 20VAC, FULL REEL
5MM, 300VAC, 10%, ADVANCED
Rohs:
Factory Lead Time:
16 Weeks
15 Weeks
Mounting Type:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Disc 7mm
Disc 5mm
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Operating Temperature:
-40°C~105°C TA
-40°C~105°C TA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Box (TB)
Series:
StandarD
AdvanceD
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
HTS Code:
Packing Method:
TR
Resistor Type:
VARISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Number of Circuits:
1
Terminal Placement:
RADIAL
Capacitance @ Frequency:
1600pF @ 1kHz
55pF @ 1kHz
Varistor Voltage (Max):
36.3V
517V
Energy:
1.3J
15J
Varistor Voltage (Min):
29.7V
423V
Varistor Voltage (Typ):
33V
470V
Maximum AC Volts:
20V
300V
Maximum DC Volts:
26V
385V
Current - Surge:
250A
800A