BZT52C13-G RHG alternative parts: BZT52C18-7-F
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
2406
please inquire
Description:
DIODE ZENER 13V 350MW SOD123
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Rohs:
Factory Lead Time:
20 Weeks
19 Weeks
Package / Case:
SOD-123
SOD-123
Mounting Type:
Surface Mount
Surface Mount
Supplier Device Package:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:
150°C TJ
-65°C~150°C
Tolerance:
±5%
±6%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100nA @ 8V
100nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900mV @ 10mA
900mV @ 10mA
Power - Max:
350mW
Impedance-Max:
30Ohms
45Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13V
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Contact Plating:
Tin
Mount:
Number of Pins:
2
Weight:
10.007382mg
Diode Element Material:
SILICON
Number of Elements:
1
Published:
2011
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
Additional Feature:
HIGH RELIABILITY
HTS Code:
Power Rating:
500mW
Voltage - Rated DC:
18V
Max Power Dissipation:
500mW
Terminal Position:
DUAL
Terminal Form:
GULL WING
Base Part Number:
BZT52C18
Pin Count:
Reference Standard:
AEC-Q101
Working Voltage:
18V
Polarity:
UNIDIRECTIONAL
Voltage:
18V
Impedance:
45Ohm
Element Configuration:
Single
Current:
1A
Diode Type:
ZENER DIODE
Power Dissipation:
500mW
Output Current:
50mA
Forward Current:
10mA
Max Reverse Leakage Current:
100nA
Test Current:
5mA
Reference Voltage:
18V
Forward Voltage:
900mV
Zener Voltage:
18V
Peak Reverse Current:
100nA
Voltage Tolerance:
6%
Reverse Voltage:
12.6V
ESD Protection:
No
Zener Current:
5mA
Max Junction Temperature (Tj):
150°C
Height:
1.45mm
Length:
2.85mm
Width:
1.7mm