BZX585-C3V3,135 alternative parts: BZX585-C9V1,135
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD523
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523
Rohs:
Factory Lead Time:
4 Weeks
4 Weeks
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
SC-79, SOD-523
SC-79, SOD-523
Number of Pins:
2
Diode Element Material:
SILICON
SILICON
Number of Elements:
1
Operating Temperature:
-65°C~150°C
-65°C~150°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Published:
2010
Tolerance:
±5%
±5%
JESD-609 Code:
e3
e3
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
HTS Code:
Max Power Dissipation:
300mW
300mW
Terminal Position:
DUAL
DUAL
Terminal Form:
FLAT
FLAT
Peak Reflow Temperature (Cel):
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
40
Base Part Number:
BZX585C3V3
BZX585C9V1
Pin Count:
Polarity:
UNIDIRECTIONAL
UNIDIRECTIONAL
Impedance:
95Ohm
10Ohm
Element Configuration:
Single
Single
Diode Type:
ZENER DIODE
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5μA @ 1V
500nA @ 6V
Power Dissipation:
300mW
300mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1V @ 100mA
1.1V @ 100mA
Max Reverse Leakage Current:
5μA
500nA
Impedance-Max:
95Ohm
10Ohm
Test Current:
5mA
5mA
Reference Voltage:
3.3V
9.1V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3V
9.1V
Zener Voltage:
3.305V
9.105V
Voltage Tol-Max:
5%
5%
Voltage Tolerance:
5%
5%
ESD Protection:
No
No
Zener Current:
200mA