C0805C475K9RACTU alternative parts: C0805C332K5RACTU
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
59936
please inquire
please inquire
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 4.7uF 6.3 Volts 10% X7R
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Rohs:
Factory Lead Time:
8 Weeks
8 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Dielectric Material:
Ceramic
Ceramic
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Cut Tape (CT)
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm X7R
SMD Comm X7R
Published:
2016
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance:
±10%
±10%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
X7R
X7R
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications:
Bypass, Decoupling
Bypass, Decoupling
Capacitance:
4.7μF
3300pF
Voltage - Rated DC:
6.3V
50V
Packing Method:
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
TR, Punched Paper, 7 Inch
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Temperature Characteristics Code:
Multilayer:
Height:
1.4mm
880μm
Length:
2mm
Width:
1.25mm
Thickness (Max):
0.055 1.40mm
0.035 0.88mm
Thickness:
1.397mm
889μm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Contact Plating:
Tin
Number of Pins:
2
ECCN Code:
EAR99
Depth:
1.25mm
Voltage - Rated AC:
50V
Lead Pitch:
750μm
Voltage:
50V
Dissipation Factor:
2.5 %