CR1206-FX-7150ELF alternative parts: CR1206-FX-2002ELF
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
722720
Description:
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Voltage Rated:
200V
200V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
CR1206
CR1206
Published:
2006
Size / Dimension:
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance:
±1%
±1%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
715Ohm
20kOhm
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W 1/4W
Power Rating:
250mW
250mW
Packing Method:
TR, PAPER, 7 INCH
TR, PAPER, 7 INCH
Max Power Dissipation:
250mW
250mW
Depth:
1.6mm
1.6mm
Construction:
Rectangular
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Features:
Moisture Resistant
Moisture Resistant
Height:
762μm
600μm
Height Seated (Max):
0.030 0.75mm
0.030 0.75mm
Thickness:
610μm
610μm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC:
200V