DM8W14AQ-13 alternative parts: DM8W33AQ-13
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
36
Description:
TVS DO-218
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR DO-
Rohs:
Factory Lead Time:
22 Weeks
22 Weeks
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
DO-218AB
Surface Mount:
YES
Diode Element Material:
SILICON
Number of Elements:
1
Power Dissipation (Max):
8W
Operating Temperature:
-55°C~175°C TJ
Series:
Automotive, AEC-Q101
JESD-609 Code:
e3
Number of Terminations:
1
Type:
Zener
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn)
Applications:
Automotive
Additional Feature:
HIGH RELIABILITY
Terminal Position:
SINGLE
Terminal Form:
C BEND
Polarity:
UNIDIRECTIONAL
Configuration:
SINGLE
Power Line Protection:
No
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Power - Peak Pulse:
6600W 6.6kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs):
124A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Unidirectional Channels:
Rep Pk Reverse Voltage-Max:
33V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max:
5200W