DME2S1K-F alternative parts: DME2S22K-F
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Cap Film 0.01uF 250V PET 10% (10.3 X 4.5 X 7.5mm) Radial 7.5mm 125C
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Rohs:
Factory Lead Time:
23 Weeks
20 Weeks
Mount:
PCB, Through Hole
Through Hole
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Radial
Terminal Shape:
WIRE
WIRE
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
Polyester, Metallized
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
DME
DME
Published:
2006
Size / Dimension:
0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
Tolerance:
±10%
±10%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
PC Pins
PC Pins
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Tin (Sn)
Applications:
General Purpose
General Purpose
Additional Feature:
RATED AC VOLTAGE (V): 160
RATED AC VOLTAGE (V): 160
HTS Code:
Capacitance:
10000pF
0.022μF
Voltage - Rated DC:
250V
250V
Depth:
4.5mm
Voltage - Rated AC:
160V
160V
Lead Pitch:
7.5mm
7.493mm
Capacitor Type:
FILM CAPACITOR
FILM CAPACITOR
Dielectric:
PET
PET
Lead Spacing:
0.295 7.50mm
0.295 7.50mm
Insulation Resistance:
30mOhm
Lead Diameter:
600 μm
600 μm
Size Code:
4118
Voltage:
250V
Life (Hours):
1000 hours
1000 hours
Dissipation Factor:
1 %
Height:
7.5mm
7.5mm
Height Seated (Max):
0.354 9.00mm
0.354 9.00mm
Length:
10.3mm
10.3mm
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Number of Pins:
2
Width:
4.5mm