ECA-1HM2R2I alternative parts: ECA-1VM471B
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
11304
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Rohs:
Factory Lead Time:
14 Weeks
14 Weeks
Mount:
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Mounting Type:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Radial, Can
Terminal Shape:
WIRE
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C~85°C
-40°C~85°C
Packaging:
Tape & Box (TB)
Tape & Box (TB)
Series:
M
M
Published:
2006
Size / Dimension:
0.197Dia 5.00mm
0.394Dia 10.00mm
Tolerance:
±20%
±20%
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
Radial
Radial
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Applications:
General Purpose
General Purpose
Capacitance:
2.2μF
470μF
Voltage - Rated DC:
50V
35V
Lead Pitch:
2.5mm
5mm
Lead Spacing:
0.098 2.50mm
0.197 5.00mm
Lead Diameter:
500 μm
600 μm
Voltage:
50V
35V
Leakage Current:
3mA
3mA
Ripple Current:
20mA
550mA
Polarization:
Polar
Polar
Life (Hours):
2000 hours
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency:
20mA @ 120Hz
550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:
34mA @ 10kHz
935mA @ 10kHz
Dissipation Factor:
0.12 %
0.14 %
Lead/Base Style:
Straight
Straight
Diameter:
5mm
10mm
Height:
11mm
16mm
Height Seated (Max):
0.472 12.00mm
0.669 17.00mm