ERA-8APB4872V alternative parts: ERA-8ARW1072V
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
29
Description:
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
RES SMD 10.7KOHM 0.05% 1/4W 1206
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
1206 (3216 Metric)
Surface Mount:
YES
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
ERA-8A
ERA-8A
Published:
2014
Size / Dimension:
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance:
±0.1%
±0.05%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
±10ppm/°C
Resistance:
48.7kOhm
10.7kOhm
Terminal Finish:
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Thin Film
Thin Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W 1/4W
Additional Feature:
STANDARD: IEC60115-8
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating:
250mW
250mW
Packing Method:
TR, PUNCHED, 7 INCH
TR, PUNCHED, 7 INCH
Max Power Dissipation:
250mW
250mW
Construction:
Chip
Chip
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric):
3216
Case Code (Imperial):
Working Voltage:
150V
150V
Features:
Automotive AEC-Q200
Automotive AEC-Q200
Height:
711.2μm
711.2μm
Height Seated (Max):
0.028 0.70mm
0.028 0.70mm