ERJ-12ZYJ511U alternative parts: ERJ-1GNF1002C
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
52000
Description:
Res Thick Film 2010 510 Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Molded SMD Automotive Embossed T/R
RESISTOR, 0201, 0.05W, 1%, 10K
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Package / Case:
2010 (5025 Metric)
0201 (0603 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Weight:
33.991078mg
Voltage Rated:
200V
25V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
ERJ
ERJ
Published:
2011
Size / Dimension:
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance:
±5%
±1%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±200ppm/°C
Resistance:
510Ohm
10kOhm
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
0.75W 3/4W
0.05W 1/20W
Additional Feature:
IEC60115-8
PRECISION, STANDARD: IEC60115-8
Power Rating:
750mW
50mW
Voltage - Rated DC:
200V
25V
Packing Method:
TR, EMBOSSED, 7 INCH
TR, PRESSED, 7 INCH
Max Power Dissipation:
750mW
50mW
Depth:
2.5mm
300μm
Construction:
RECTANGULAR PACKAGE
Chip
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Not
Case Code (Metric):
Rated Power Dissipation (P):
0.75W
0.05W
Case Code (Imperial):
Features:
Automotive AEC-Q200
Automotive AEC-Q200
Height:
711.2μm
260μm
Height Seated (Max):
0.028 0.70mm
0.010 0.26mm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Ratings:
AEC-Q200
AEC-Q200
ECCN Code:
EAR99
REACH SVHC:
Unknown
Resistors Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
ERJ-1GNF1002C ERJ-1GNF1002C Panasonic Electronic Components Chip Resistor - Surface Mount 0201 (0603 Metric) RESISTOR, 0201, 0.05W, 1%, 10K Compare