ERJ-PB3B6040V alternative parts: ERA-3AEB752V
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
14892
Description:
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/5W 0603
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:
0603
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
ERJ
ERA-3A
Size / Dimension:
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±0.1%
±0.1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
604Ohms
7.5kOhm
Max Operating Temperature:
155°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Composition:
Thick Film
Thin Film
Power (Watts):
0.2W 1/5W
0.1W 1/10W
Power Rating:
200mW
100mW
Voltage - Rated DC:
150V
75V
Max Power Dissipation:
200mW
100mW
Case Code (Metric):
Case Code (Imperial):
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max):
0.022 0.55mm
0.022 0.55mm
Length:
1.6002mm
Width:
812.8μm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
AEC-Q200
Contact Plating:
Tin
Mount:
Surface Mount
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Voltage Rated:
75V
Published:
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Termination:
SMD/SMT
Additional Feature:
STANDARD: IEC60115-8
Packing Method:
TR, PUNCHED, 7 INCH
Depth:
800μm
Construction:
Chip
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Rated Power Dissipation (P):
0.1W