ETQ-P4M470KFM alternative parts: ETQ-P5M3R3YFC
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
8000
please inquire
please inquire
Description:
FIXED IND 47UH 2.9A 163.46MOHM
Power Inductor (SMD), 3.3 H, 13.1 A, Wirewound, 22.7 A, 10.7mm x 10mm x 5.4mm
Rohs:
Factory Lead Time:
20 Weeks
18 Weeks
Mounting Type:
Surface Mount
Surface Mount
Package / Case:
Nonstandard
2-SMD, J-Lead
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Shape/Size Description:
RECTANGULAR PACKAGE
RECTANGULAR PACKAGE
Material-Core:
Metal Composite
Metal Composite
Special Features:
DC RESISTANCE MEASURED AT: 10%
DCR IS MEASURED AT 10% TOLERANCE
Operating Temperature:
-40°C~150°C
-40°C~150°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
PCC-M0748M-LE
PCC-M1054M
Size / Dimension:
0.291Lx0.276W 7.40mmx7.00mm
0.421Lx0.394W 10.70mmx10.00mm
Tolerance:
±20%
±20%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Current Rating (Amps):
2.9A
Packing Method:
TR, 13 Inch
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Shielding:
Shielded
YES
Number of Functions:
1
Construction:
Rectangular
Rectangular
Inductance:
47μH
3.3μH
Test Frequency:
0.1MHz
100kHz
DC Resistance (DCR):
163.46mOhm Max
7.9mOhm Max
Inductor Application:
POWER INDUCTOR
POWER INDUCTOR
Terminal Placement:
DUAL ENDED
DUAL ENDED
Inductor Type:
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation:
3.7A
Case/Size Code:
2928
Rated Current-Max:
2.9A
Height Seated (Max):
0.189 4.80mm
0.213 5.40mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
AEC-Q200
Mount:
Number of Pins:
2
Published:
Pbfree Code:
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
Resistance:
7.1mOhm
Composition:
Wirewound
HTS Code:
Depth:
10.4mm
Current Rating:
15.7A
Military Standard:
Not
Max DC Current:
15.7A
Inductance Tolerance:
20%
RMS Current (Irms):
13.1A
Series Resistance:
7.1mOhm
Self Resonant Frequency:
100kHz
Saturation Current:
22.7A
Height:
5.4mm