FAD1-12038EHJW32 alternative parts: FAD1-08038CBLW12
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
51
please inquire
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Rohs:
Factory Lead Time:
20 Weeks
17 Weeks
Package / Case:
Axial
Axial
Weight:
0.656lb 297.56g
0.264lb 119.75g
Material - Frame:
Aluminum
Plastic
Material - Blade:
Plastic
Voltage Rated:
48VDC
12VDC
Operating Temperature:
14~158°F -10°C~70°C
14~158°F -10°C~70°C
Series:
FAD1-12038
FAD1-08038
Size / Dimension:
Square - 120mm Lx120mm H
Square - 80.5mm Lx80.5mm H
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
1 (Unlimited)
Termination:
2 Wire Leads
2 Wire Leads
Current Rating (Amps):
0.220A
0.100A
Max Power Dissipation:
10.56W
1.2W
Current Rating:
220mA
100mA
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
CE, cURus, TUV
RPM:
3200 RPM
2500 RPM
Bearing Type:
Hydrodynamic
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Tubeaxial
Noise:
48.0 dB(A)
32.3 dB(A)
Voltage Range:
43.2V~52.8VDC
10.8V~13.2VDC
Static Pressure:
0.335 in H2O (83.4 Pa)
0.132 in H2O (32.9 Pa)
Thermal Support Device Type:
DC FAN
DC FAN
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Published:
2013
Power Rating:
1.2W
Reach Compliance Code:
unknown
Operating Supply Voltage:
12V
Height:
80.5mm