FN2010-6-07 alternative parts: FN2090B-16-06
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
24
please inquire
Description:
LINE FILTER 250VAC 6A CHASS MNT
Power Line Filters 16A MEDICAL MULTI-STAGE
Rohs:
Factory Lead Time:
10 Weeks
10 Weeks
Mount:
Chassis, Chassis Mount
Chassis, Chassis Mount
Mounting Type:
Chassis Mount
Chassis Mount
Operating Temperature:
-25°C~100°C
-20°C~100°C
Packaging:
Tray
Tray
Series:
FN 2010
FN 2090
Published:
2005
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
1 (Unlimited)
Termination:
Wire
Solder
Applications:
General Purpose
General Purpose
Additional Feature:
INDUCTANCE 1 MILLIHENRY
INDUCTANCE 4 MILLIHENRY; MEDICAL VERSION
Depth:
35mm
113.5mm
Current Rating:
6A
16A
Frequency:
400Hz
400Hz
Termination Style:
Wire Leads
Quick Connect
Voltage - Rated AC:
250V
110V 250V
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
CE, CSA, ENEC, UR
Physical Dimension:
L43.5XB32.5XH24.3 (mm)/L1.713XB1.28XH0.957 (inch)
L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
Configuration:
Single Stage
Two Stage
Inductance:
1mH
4mH
Leakage Current:
400μA
2μA
Max Voltage Rating (AC):
250V
250V
Max Current Rating:
6A
16A
Wire/Cable Gauge:
18 AWG
Filter Type:
Single Phase
Single Phase
Frequency - Operating:
DC~400Hz
DC~400Hz
High Pot:
2000 V
2500 V
Height:
24.3mm
45.4mm
Length:
64mm
113.5mm
Width:
32.5mm
57.5mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Resistance:
220kOhm
Capacitance:
1μF
Voltage - Rated DC:
250V