FN351-50-33 alternative parts: FN350-55-24
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
1803
please inquire
Description:
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 50A
LINE FILTER 250VAC 55A CHASS MNT
Rohs:
Factory Lead Time:
10 Weeks
10 Weeks
Mounting Type:
Chassis Mount
Chassis Mount
Operating Temperature:
-25°C~85°C
-25°C~100°C
Packaging:
Tray
Tray
Series:
FN 351
FN 350
Published:
2008
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Applications:
Inverters, Power Drive Systems
General Purpose
Capacitance:
4.4μF
Voltage - Rated DC:
440V
Current Rating:
50A
55A
Termination Style:
Terminal Block
Terminal Block
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
CSA, ENEC, UR
Physical Dimension:
L200.0XB120.0XH65.0 (mm)/L7.874XB4.724XH2.559 (inch)
Configuration:
Single Stage
Single Stage
Inductance:
800 μH
Filter Type:
Three Phase (Delta)
Single Phase
Leakage Current (Max):
29.5mA
Frequency - Operating:
DC~60Hz
DC~400Hz
High Pot:
1900 V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
250V
Height:
65mm
60mm
Length:
200mm
180mm
Width:
120mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
RoHS Compliant
Mount:
Chassis, Chassis Mount, Flanges
Termination:
Depth:
115mm
Frequency:
400Hz
Voltage - Rated AC:
250V
Leakage Current:
11mA
Max Voltage Rating (AC):
250V
Max Current Rating:
55A