FSA1258L8X alternative parts: FSA1157P6X
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
SWITCH, ANALOG DUAL SPST, MICROPAK-8
Analog Switch Single SPST 6-Pin SC-70 T/R
Rohs:
Lifecycle Status:
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
8-UFQFN
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Pins:
8
Weight:
25mg
28mg
Turn Off Delay Time:
20 ns
25 ns
Operating Temperature:
-40°C~85°C TA
-40°C~85°C TA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Published:
2016
JESD-609 Code:
e4
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Obsolete
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
8
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Resistance:
1.15Ohm
900mOhm
Terminal Finish:
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Power Dissipation:
180mW
180mW
Terminal Position:
BOTTOM
DUAL
Terminal Form:
BUTT
GULL WING
Number of Functions:
2
Supply Voltage:
2.7V
2.7V
Terminal Pitch:
0.5mm
Base Part Number:
FSA1258
FSA1157
Output:
SEPARATE OUTPUT
Number of Channels:
2
Max Supply Voltage:
5.5V
5.5V
Min Supply Voltage:
1.65V
1.65V
Nominal Supply Current:
100nA
100nA
Power Dissipation:
180mW
180mW
Max Supply Current:
500nA
500nA
Throw Configuration:
SPST
SPST
Turn On Delay Time:
50 ns
30 ns
Supply Type:
Single
Single
On-State Resistance (Max):
1.15Ohm
900mOhm
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:
1:1
Off-state Isolation-Nom:
70 dB
Current - Leakage (IS(off)) (Max):
2nA Typ
2nA
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):
11.5pF
20pF
Switch Circuit:
SPST - NO/NC
SPST - NC
Switch Time (Ton, Toff) (Max):
35ns, 15ns
20ns, 30ns
Charge Injection:
20pC
20pC
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):
60m Ω
Switching:
BREAK-BEFORE-MAKE
Switch-on Time-Max:
60ns
40ns
Switch-off Time-Max:
30ns
Voltage - Supply, Single (V+):
1.65V~5.5V
1.65V~5.5V
Height:
500μm
1mm
Length:
1.6mm
2mm
Width:
1.6mm
1.25mm
REACH SVHC:
No SVHC
Radiation Hardening:
No
RoHS Status:
RoHS Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Factory Lead Time:
6 Weeks
Contact Plating:
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel):
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
NOT SPECIFIED
Qualification Status:
Not Qualified
Polarity:
Non-Inverting
Low Level Output Current:
200mA
Drain to Source Resistance:
2.1Ohm