H200CSRD alternative parts: H200CHGD
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
LED Circuit Board Indicators LED Assembly, Right Angle, 3 mm LED, Bi-Level, 1 Station, Super Red, 660 nm
Bivar
Rohs:
Mounting Type:
Through Hole
Right Angle
RoHS:
Details
LED Size:
3 mm
T-1 (3 mm)
If - Forward Current:
20 mA
20 mA
Factory Pack QuantityFactory Pack Quantity:
Panel Cutout:
Round
Lens Color/Style:
Diffused
Diffused
Color:
Super Red 660nm
Configuration:
2 Single Color LEDs, Bi-Level
Viewing Angle:
45 deg
45 deg
Lens Size:
3mm
Luminous Intensity:
90 mcd
30 mcd
Illumination Color:
Red
Red
Wavelength:
660 nm
635 nm, 568 nm
Vf - Forward Voltage:
1.7 V
2 V, 2.2 V