HD64F3026F25V alternative parts: HD64F3672FPV
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
4
please inquire
Description:
16-BIT, FLASH, 25MHz, MICROCONTROLLER, PQFP100, 14 X 20 MM, 0.65 MM PITCH, PLASTIC, QFP-100
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP
Rohs:
Surface Mount:
YES
Number of Terminals:
100
Package Description:
QFP,
Package Style:
FLATPACK
Package Body Material:
PLASTIC/EPOXY
Operating Temperature-Min:
-20 °C
Supply Voltage-Nom:
3.3 V
Supply Voltage-Min:
3 V
Operating Temperature-Max:
75 °C
Manufacturer Part Number:
HD64F3026F25V
Clock Frequency-Max:
25 MHz
Package Code:
QFP
Package Shape:
RECTANGULAR
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Life Cycle Code:
Not Recommended
Number of I/O Lines:
79
Ihs Manufacturer:
RENESAS ELECTRONICS CORP
Supply Voltage-Max:
3.6 V
Risk Rank:
5.78
Part Package Code:
HTS Code:
Technology:
CMOS
Terminal Position:
QUAD
QUAD
Terminal Form:
GULL WING
GULL WING
Terminal Pitch:
0.65 mm
0.5mm
Reach Compliance Code:
compliant
Pin Count:
100
JESD-30 Code:
R-PQFP-G100
Temperature Grade:
COMMERCIAL EXTENDED
Speed:
25 MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type:
MICROCONTROLLER
MICROCONTROLLER
Bit Size:
16
Has ADC:
YES
DMA Channels:
NO
NO
PWM Channels:
DAC Channels:
Seated Height-Max:
3.1 mm
Address Bus Width:
24
External Data Bus Width:
16
ROM Programmability:
FLASH
Width:
14 mm
10mm
Length:
20 mm
10mm
Factory Lead Time:
24 Weeks
Mount:
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
64-LQFP
Number of Pins:
64
Data Converters:
A/D 4x10b
Number of I/Os:
26
Operating Temperature:
-20°C~75°C TA
Packaging:
Tray
Series:
H8® H8/300H Tiny
Published:
2004
JESD-609 Code:
e6
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
3 (168 Hours)
Number of Terminations:
64
Terminal Finish:
TIN BISMUTH
Peak Reflow Temperature (Cel):
260
Supply Voltage:
5V
Frequency:
16MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
20
Base Part Number:
HD64F3672
Operating Supply Voltage:
5V
Memory Size:
16kB
Oscillator Type:
Internal
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V~5.5V
Core Processor:
H8/300H
Peripherals:
PWM, WDT
Program Memory Type:
FLASH
Core Size:
16-Bit
Program Memory Size:
16KB 16K x 8
Connectivity:
SCI
Access Time:
16 μs
Data Bus Width:
16b
Number of Timers/Counters:
2
Number of UART Channels:
3
Number of ADC Channels:
4
Height:
1.45mm