K50PTKAQP alternative parts: K50PFF50ALGRY3Q
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
TOUCH INDICATOR, 50MM, K50 PRO
K50 PRO WITH PRO EDITOR: 3-COLOR
Rohs:
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Housing Material:
Polycarbonate (PC)
Polycarbonate (PC)
Weight:
Mfr:
Banner Engineering Corporation
Banner Engineering Corporation
Package:
Box
Bulk
Product Status:
Active
Active
Tone:
Audible
Voltage, Rating:
18 VDC to 30 VDC
12 VDC to 30 VDC
Mounting Styles:
Base Mount
Base Mount
Illuminated:
Illuminated
Series:
K50
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C
Subcategory:
Switch Accessories
Switch Accessories
Voltage - Supply:
18 ~ 30VDC
Ingress Protection:
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating:
120 mA
150 mA
Termination Style:
Cable with Connector (M12)
5-pin M12
Approval Agency:
CE, cULus
Actuator Type:
Round, Button, Domed
Housing Color:
Black
Black
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 50.00mm Dia
Illumination Type, Color:
LED, Multicolor
Cable Length:
150 mm
Response Time:
300ms
Product Type:
Beacons
Beacons
Illumination Color:
Multicolor
Green, Red, Yellow
Product:
Pro Touch Audible Button with IO-Link
Features:
Latching
IP Rating:
IP65, IP67
IP67, IP69K
Height:
49.6 mm
36.3 mm
Diameter:
50 mm
50 mm