MS3100R22-14PW alternative parts: MS3102R14S-6S
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
3700
please inquire
Description:
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/PINS
Circular MIL Spec Connector 6P #16 SKT CONTACTS
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
16 Weeks
Mount:
Flanges, Panel, Wall
Box, Flanges, Panel
Mounting Type:
Panel Mount
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Flange
Shell Material:
Aluminum Alloy
Aluminum Alloy
Body Material:
Aluminium
Aluminium
Contact Finish Mating:
Silver
Silver
Contact Materials:
Brass
Copper Alloy
Voltage Rated:
500VAC 700VDC
250V
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~125°C
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
Military, MIL-DTL-5015, MS
Military, MIL-DTL-5015
Published:
2011
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Active
Termination:
Solder Cup
Solder Cup
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
19
Color:
Olive Drab
Olive Drab
Gender:
Receptacle
Receptacle
Additional Feature:
STANDARD: MIL-C-5015
HTS Code:
Fastening Type:
Threaded
Threaded
MIL Conformance:
YES
YES
DIN Conformance:
NO
IEC Conformance:
Filter Feature:
Mixed Contacts:
Option:
GENERAL PURPOSE
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts:
19
Orientation:
W
N (Normal)
Ingress Protection:
Environment Resistant
Environment Resistant
Current Rating:
22A
13A
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert:
14S-6
Mating Information:
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell:
Backshell Type:
SOLID
SOLID
Features:
Backshell
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
Radiation Hardening:
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Ratings:
Package / Case:
Metal
Insert Material:
Neoprene
Shape:
Straight
Insulation Materials:
Rubber
Applications:
Marine, Military
Shielding:
Unshielded
Depth:
30.17mm
Military Standard:
MIL-DTL-5015
Voltage - Rated AC:
800mV
Contact Gender:
Female
Plating:
Cadmium, Chromate
Wire Gauge (Max):
20 AWG
Wire Gauge (Min):
16 AWG
Body Plating:
Cadmium
Cable Opening:
0.750 (19.05mm)
Height:
30.17mm
Length:
27.78mm
Width:
30.17mm