MUBW10-06A6K alternative parts: MUBW10-12A7
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
IGBT MODULE 600V 11A 50W E1
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 20A 24-Pin E2-Pack
Rohs:
Factory Lead Time:
20 Weeks
20 Weeks
Mount:
Chassis Mount
Chassis Mount, Screw
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
E1
E2
Number of Pins:
1
Transistor Element Material:
SILICON
SILICON
Collector-Emitter Breakdown Voltage:
600V
1.2kV
Number of Elements:
7
Operating Temperature:
-40°C~150°C TJ
-40°C~125°C TJ
Published:
2009
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
25
Terminal Finish:
PURE TIN
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation:
50W
105W
Terminal Position:
UPPER
UPPER
Terminal Form:
UNSPECIFIED
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel):
NOT SPECIFIED
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
Base Part Number:
MUBW
MUBW
Pin Count:
25
JESD-30 Code:
R-XUFM-X25
Qualification Status:
Not Qualified
Not Qualified
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Case Connection:
ISOLATED
ISOLATED
Power - Max:
50W
105W
Transistor Application:
POWER CONTROL
POWER CONTROL
Polarity/Channel Type:
N-CHANNEL
N-CHANNEL
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
Three Phase Bridge Rectifier
Collector Emitter Voltage (VCEO):
3.3V
2.7V
Max Collector Current:
11A
20A
Current - Collector Cutoff (Max):
65μA
600μA
Reverse Voltage:
1.6kV
1.6kV
Input Capacitance:
220pF
600pF
Turn On Time:
40 ns
90 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 10A
2.7V @ 15V, 10A
Turn Off Time-Nom (toff):
320 ns
350 ns
IGBT Type:
NPT
NPT
NTC Thermistor:
Gate-Emitter Voltage-Max:
20V
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
0.22nF @ 25V
0.6nF @ 25V
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Contains Lead
Packaging:
Bulk
Additional Feature:
LOW SWITCHING LOSS, LOW SATURATION VOLTAGE
Voltage - Rated DC:
1.6kV
Current Rating:
19A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200V