NCV8535MN500R2G alternative parts: NCV8501DADJR2G
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
LDO Regulator Pos 5V 0.5A 10-Pin DFN EP T/R
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC
Rohs:
Lifecycle Status:
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Factory Lead Time:
9 Weeks
7 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
10-VFDFN Exposed Pad
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins:
10
Usage Level:
Automotive grade
Automotive grade
Operating Temperature:
-40°C~85°C
-40°C~150°C
Published:
2009
Series:
Automotive, AEC-Q100
Automotive, AEC-Q100
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
10
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Tin (Sn)
Packing Method:
TAPE AND REEL
TAPE AND REEL
Terminal Position:
DUAL
DUAL
Number of Functions:
1
Terminal Pitch:
0.5mm
Base Part Number:
NCV8535
NCV8501
Pin Count:
Current - Supply (Max):
14mA
19mA
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Max):
12V
45V
Output Voltage:
5V
1.306V
Output Type:
Fixed
Adjustable
Max Output Current:
500mA
150mA
Output Configuration:
Positive
Positive
Control Features:
Enable
Enable
Accuracy:
0.9 %
2 %
Output Voltage 1:
5V
Number of Regulators:
Min Input Voltage:
2.6V
-15V
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq):
190μA
Voltage Dropout (Max):
0.34V @ 500mA
0.6V @ 150mA
Reference Voltage:
1.261V
Dropout Voltage:
340mV
400mV
Output Voltage Accuracy:
0.9 %
2 %
Length:
3mm
4.9mm
Width:
3mm
3.9mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening:
No
No
Lead Free:
Lead Free
Terminal Form:
GULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel):
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
40
Quiescent Current:
75μA
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.28V
Dropout Voltage1-Nom:
0.4V
Min Current Limit:
151mA
Input Bias Current:
50μA
Load Regulation-Max(%):
2.4%