NTMFS4C10NT1G-001 alternative parts: NTMFS4C09NT1G
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
MOSFET N-CH 30V 8.2A SO8FL
MOSFET T6 LC SO8FL
Rohs:
Mount:
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
8-PowerTDFN
8-PowerTDFN
Number of Pins:
8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃:
8.2A Ta 46A Tc
9A Ta
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V 10V
4.5V 10V
Power Dissipation (Max):
750mW Ta
760mW Ta 25.5W Tc
Operating Temperature:
-55°C~150°C TJ
-55°C~150°C TJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Published:
2015
Part Status:
Discontinued
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Configuration:
Single
Number of Channels:
1
FET Type:
N-Channel
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6.95m Ω @ 30A, 10V
5.8m Ω @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 250μA
2.1V @ 250μA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
987pF @ 15V
1252pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.6nC @ 10V
10.9nC @ 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
30V
Vgs (Max):
±20V
±20V
Continuous Drain Current (ID):
46A
52A
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status:
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time:
16 Weeks
YES
Turn Off Delay Time:
20 ns
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel):
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code:
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
NOT SPECIFIED
Pin Count:
5
Element Configuration:
Single
Turn On Delay Time:
10 ns
Threshold Voltage:
2.1V
Gate to Source Voltage (Vgs):
20V
Height:
1.05mm
Length:
6.1mm
Width:
5.1mm