PDF700S480 alternative parts: PDF700S280
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
AC/DC CONVERTER 700W
AC/DC CONVERTER 700W
Rohs:
Mounting Type:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Full Brick
Full Brick
Weight:
Mfr:
Cincon Electronics Co. LTD
Cincon Electronics Co. LTD
Package:
Box
Box
Product Status:
Active
Active
Standard Number:
Output Voltage-Channel 1:
48 VDC
28 VDC
Maximum Operating Temperature:
+ 100 C
+ 100 C
Open Frame/Enclosed:
Enclosed
Enclosed
Minimum Operating Temperature:
- 40 C
- 40 C
Approvals:
EN/IEC/UL 62368-1
EN/IEC/UL 62368-1
Mounting Styles:
PCB
PCB
Power - Forced Air:
8 kV
8 kV
Input Frequency:
47 Hz to 63 Hz
47 Hz to 63 Hz
Manufacturer:
Cincon
Cincon
Brand:
Power - Convection:
4 kV
4 kV
RoHS:
Details
Details
Voltage-Output 1:
48V
28V
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
90 ~ 264 VAC
Series:
PDF700S (700W)
PDF700S (700W)
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Type:
Applications:
ITE (Commercial)
ITE (Commercial)
Power (Watts):
701 W
700 W
Subcategory:
AC-DC Power Supply
AC-DC Power Supply
Number of Outputs:
1
Approval Agency:
CE, cURus, DEMKO
CE, cURus, DEMKO
Efficiency:
91%
90.5%
Current - Output (Max):
14.6A
25A
Output Power:
700 W
700 W
Voltage - Output 2:
Product Type:
Switching Power Supplies
Switching Power Supplies
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Isolation Voltage:
3 kVAC
3 kVAC
Line Regulation:
±0.5%
±0.5%
Load Regulation:
±0.5%
±0.5%
Product:
Switching Supplies
Switching Supplies
Features:
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Input Voltage:
90 VAC to 264 VAC
90 VAC to 264 VAC
Product Category:
Width:
61 mm
61 mm
Height:
12.7 mm
12.7 mm
Length:
116.8 mm
116.8 mm
Power Supplies - Board Mount Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
PDF700S280 PDF700S280 Cincon Electronics Co. LTD AC DC Converters Full Brick AC/DC CONVERTER 700W Compare