PNF18-56R-M alternative parts: PNF18-8R-C
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #5/16
CONN RING CIRC 18-22AWG #8 CRIMP
Rohs:
Factory Lead Time:
4 Weeks
4 Weeks
Mount:
Free Hanging
Free Hanging
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Free Hanging (In-Line)
Weight:
1.152125kg
997.988263mg
Material - Insulation:
Polyamide (PA), Nylon
Polyamide (PA), Nylon
Contact Materials:
Copper
Copper
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
Pan-Term®
Pan-Term®
Published:
2012
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
Not Applicable
Not Applicable
Termination:
Crimp
Crimp
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Color:
Red
Red
Gender:
Female
HTS Code:
Contact Finish:
Tin
Wire Gauge:
18-22 AWG
18-22 AWG
Wire Gauge (Max):
22 AWG
22 AWG
Wire Gauge (Min):
18 AWG
18 AWG
Terminal and Terminal Block Type:
RING TERMINAL
RING TERMINAL
Insulation Diameter:
0.080 ~ 0.136 (2.03mm ~ 3.45mm)
Insulation:
Insulated
Insulated
Terminal Type:
Circular
Circular
Stud/Tab Size:
5/16 Stud
8 Stud
Features:
Serrated Termination
Serrated Termination
Length:
27.432mm
22.098mm
Width:
11.684mm
7.874mm
Thickness:
0.032 0.81mm
0.032 0.81mm
Length - Overall:
1.080 27.43mm
0.870 22.10mm
Width - Outer Edges:
0.460 11.68mm
0.310 7.87mm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Contact Plating:
Tin
Depth:
7.87mm
Wire/Cable Gauge:
18 AWG