Q6015L5TP alternative parts: Q6012LH5
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
800
please inquire
please inquire
Description:
Triacs 600V 15A 50-50-50mA
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Rohs:
Factory Lead Time:
16 Weeks
Mount:
Through Hole
Through Hole
Mounting Type:
Package / Case:
TO-220-3 Isolated Tab
TO-220-3 Isolated Tab
Number of Pins:
3
Number of Elements:
1
Operating Temperature:
-40°C~125°C TJ
-40°C~125°C TJ
Packaging:
Tube
Bulk
Published:
2004
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
no
no
Part Status:
Active
Discontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
3
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn)
Matte Tin (Sn)
Additional Feature:
HIGH RELIABILITY
UL RECOGNIZED
Voltage - Rated DC:
600V
600V
Peak Reflow Temperature (Cel):
260
Reach Compliance Code:
not_compliant
not_compliant
Current Rating:
15A
12A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s):
10
Pin Count:
Qualification Status:
Not Qualified
Not Qualified
Configuration:
Single
Single
JEDEC-95 Code:
TO-220AB
TO-220AB
RMS Current (Irms):
15A
12A
Hold Current:
70mA
50mA
Trigger Device Type:
TRIAC
ALTERNISTOR TRIAC
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2V
1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
167A 200A
110A 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50mA
50mA
Current - Hold (Ih) (Max):
70mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min:
225V/us
850V/us
Triac Type:
Standard
Alternistor - Snubberless
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min:
4V/us
REACH SVHC:
Unknown
No SVHC
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
600V
Channel Type:
Bidirectional
Leakage Current (Max):
0.01mA
Height:
15.75mm
Length:
10.67mm
Width:
4.78mm
Discrete Semiconductor Products Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
Q601E3 Q601E3 Littelfuse Inc. Thyristors - TRIACs TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 Compare