RCL122540R2FKEG alternative parts: RCL122554R9FKEG
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
18
Description:
RES SMD 40.2 OHM 2W 2512 WIDE
RES SMD 54.9 OHM 2W 2512 WIDE
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Package / Case:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package:
1225
Voltage Rated:
200V
200V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RCL
RCL
Size / Dimension:
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Tolerance:
±1%
±1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
40.2Ohms
54.9Ohms
Max Operating Temperature:
155°C
155°C
Min Operating Temperature:
-55°C
-55°C
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
2W
2W
Power Rating:
2W
2W
Max Power Dissipation:
2W
2W
Case Code (Metric):
3263
Case Code (Imperial):
Features:
Automotive AEC-Q200
Automotive AEC-Q200
Height:
889μm
889μm
Height Seated (Max):
0.031 0.80mm
0.031 0.80mm
Length:
3.2004mm
3.2004mm
Width:
6.3mm
6.3mm