RCWP7225270RGKS2 alternative parts: MCU0805MC2001FP500
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
Professional Thin Film Chip Resistors
Rohs:
Voltage Rated:
200V
Tolerance:
2%
1%
Termination:
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
300 ppm/°C
50 ppm/°C
Resistance:
270Ohm
2000Ohm
Max Operating Temperature:
150°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Power Rating:
600mW
Case Code (Metric):
5720
Case Code (Imperial):
2208
Height:
510μm
Length:
5.84mm
Width:
1.91mm
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Operating Temperature (Max.):
125°C
Operating Temperature (Min.):
-55°C
JESD-609 Code:
e3
Number of Terminations:
2
Terminal Finish:
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature:
ANTI-SULFUR, RATED AC VOLTAGE (V): 150, STANDARD: CECC40401-801
Packing Method:
TR, PAPER, 7 INCH
Construction:
Chip
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Reference Standard:
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P):
0.125W
Working Voltage:
150V
Size Code:
Rated Temperature:
70°C