RE1206DRE072KL alternative parts: RE1206BRE075K1L
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Resistor Thick Film 1206 5.1k Ohm ±0.1% 1/4W ±50ppm/°C Molded Paper T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
33 Weeks
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
1206 (3216 Metric)
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C ~ 155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RE
RE
Published:
2012
Size / Dimension:
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance:
±0.5%
±0.1%
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
±50ppm/°C
Resistance:
2kOhm
5.1 kOhms
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W, 1/4W
Packing Method:
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation:
250mW
Features:
Moisture Resistant
Moisture Resistant
Height:
660.4μm
Height Seated (Max):
0.026 0.65mm
0.026 (0.65mm)