RER55F50R0RC02 alternative parts: RER50F60R4RC02
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
please inquire
Description:
ENH-50 50 1% RER55F50R0R C02
Res Wirewound 60.4 Ohm 1% 20W ±20ppm/C 0.01% Aluminum Housed AXL Flange Mount Card Pack
Rohs:
Manufacturer:
DALE RESISTOR
RoHS:
NO
Factory Lead Time:
12 Weeks
Package / Case:
Axial, Box
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
LUG
Mounting Feature:
Flanges
Housing Material:
Aluminium
Weight:
16.5g
Operating Temperature:
-55°C~250°C
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-39009, RER50
Published:
2016
Size / Dimension:
1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
Tolerance:
±1%
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
Axial
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Resistance:
60.4Ohm
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Composition:
Wirewound
Additional Feature:
RATED POWER WITH HEAT SINK:20W
HTS Code:
Power Rating:
20W
Max Power Dissipation:
20W
Depth:
27.43mm
Construction:
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
MIL-PRF-39009
Rated Power Dissipation (P):
8W
Working Voltage:
21.9818V
Failure Rate:
R (0.01%)
Lead Style:
Solder Lugs
Lead/Base Style:
Solder
Coating, Housing Type:
Aluminum
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height:
14.2494mm
Height Seated (Max):
0.561 14.25mm