RG2012P-4420-B-T5 alternative parts: RG2012P-823-D-T5
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
37
Description:
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805
Rohs:
Factory Lead Time:
18 Weeks
18 Weeks
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric)
Surface Mount:
YES
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Voltage Rated:
100V
100V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RG
RG
Published:
2007
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance:
±0.1%
±0.5%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
442Ohm
82kOhm
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Thin Film
Thin Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
0.125W 1/8W
Additional Feature:
ANTI-SULFUR, PRECISION
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating:
125mW
100mW
Voltage - Rated DC:
150V
150V
Packing Method:
TR, Paper, 7 Inch
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation:
125mW
125mW
Construction:
Rectangular
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric):
2012
Case Code (Imperial):
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height:
508μm
508μm
Height Seated (Max):
0.020 0.50mm
0.020 0.50mm