RK73H2ATTD1R69F alternative parts: RK73H1JTTD2002F
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
36
Description:
Thick Film Resistors 1/4W 1.69 OHM 1%
Res Thick Film 0603 20K Ohm 1% 0.1W(1/10W) /-100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
8 Weeks
8 Weeks
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:
0805
Voltage Rated:
150V
75V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RK73H
RK73H
Size / Dimension:
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±1%
±1%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Termination:
SMD/SMT
SMD/SMT
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
1.69Ohms
20kOhms
Max Operating Temperature:
155°C
155°C
Min Operating Temperature:
-55°C
-55°C
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.1W 1/10W
Power Rating:
125mW
100mW
Voltage - Rated DC:
150V
50V
Case Code (Metric):
2012
Case Code (Imperial):
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height:
500μm
500μm
Height Seated (Max):
0.024 0.60mm
0.022 0.55mm
Length:
2mm
1.6mm
Width:
1.25mm