RL07S821JBSL alternative parts: RL07S912GB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
12
Description:
Res Metal Film 820 Ohm 5% 1/4W 200ppm/C Conformal AXL Thru-Hole Bulk
Metal Film Resistors 1/4watt 9.1Kohms 2%
Rohs:
Factory Lead Time:
12 Weeks
12 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Axial
Axial
Supplier Device Package:
Operating Temperature:
-65°C~175°C
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Size / Dimension:
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance:
±5%
±2%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±200ppm/°C
Resistance:
820Ohms
9.1kOhm
Max Operating Temperature:
175°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Composition:
Metal Film
Metal Film
Power (Watts):
0.25W 1/4W
0.25W 1/4W
Power Rating:
250mW
250mW
Max Power Dissipation:
250mW
250mW
Military Standard:
MIL-PRF-22684
MIL-PRF-22684
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Diameter:
2.29mm
2.29mm
Length:
6.096mm
Width:
2.29mm
Radiation Hardening:
No
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Lead Free:
Contains Lead
Contains Lead
Terminal Shape:
WIRE
Voltage Rated:
250V
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Additional Feature:
FLAME PROOF
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Lead Length:
38.1mm