RMCF0402FT2M94 alternative parts: RMCF0805FT681R
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
28
Description:
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/16W 0402
Res Thick Film 0805 681 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Rohs:
Factory Lead Time:
20 Weeks
20 Weeks
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Voltage Rated:
50V
150V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RMCF
RMCF
Published:
2012
Size / Dimension:
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance:
±1%
±1%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
yes
yes
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
2.94MOhm
681Ohm
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power (Watts):
0.063W 1/16W
0.125W 1/8W
Power Rating:
63mW
125mW
Packing Method:
TR, PAPER, 7 INCH
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation:
63mW
125mW
Construction:
RECTANGULAR PACKAGE
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
0.063W
Features:
Automotive AEC-Q200
Automotive AEC-Q200
Height:
400μm
500μm
Height Seated (Max):
0.016 0.40mm
0.026 0.65mm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Ratings:
AEC-Q200
AEC-Q200
ECCN Code:
EAR99
Depth:
1.25mm
Military Standard:
Not
Case Code (Metric):
2012
Case Code (Imperial):
Lead Free:
Lead Free
Resistors Related Parts
Image Part Number Manufacturer Catalog Package Description Compare
RMCF0805FT681R RMCF0805FT681R Stackpole Electronics Inc Chip Resistor - Surface Mount 0805 (2012 Metric) Res Thick Film 0805 681 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R Compare