RMCP2010JT4M70 alternative parts: RMCP2512FT511R
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
23
Description:
RES SMD 4.7M OHM 5% 1W 2010
RES 511 OHM 1% 2W 2512
Rohs:
Factory Lead Time:
14 Weeks
15 Weeks
Package / Case:
2010 (5025 Metric)
2512 (6432 Metric)
Surface Mount:
YES
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
RMCP
RMCP
Published:
2014
Size / Dimension:
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance:
±5%
±1%
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
4.7MOhm
511Ohm
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Thick Film
Thick Film
Power Rating:
1W
2W
Packing Method:
TR, PAPER, 7 INCH
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation:
1W
Construction:
Chip
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
1W
2W
Features:
Automotive AEC-Q200
Automotive AEC-Q200
Height:
711.2μm
Height Seated (Max):
0.028 0.70mm
0.028 0.70mm