RN55C6812F alternative parts: RN55C7501FB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
66
please inquire
Description:
Metal Film Resistors 1/10watt 7.5Kohms 1% 50ppm
Rohs:
Package:
Tape & Reel (TR)
Mfr:
KYOCERA AVX
Product Status:
Active
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Factory Lead Time:
29 Weeks
Contact Plating:
Lead, Tin
Package / Case:
Axial
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rated:
200V
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Published:
2010
Size / Dimension:
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance:
±1%
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Resistance:
7.5kOhm
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Composition:
Metal Film
Power (Watts):
0.125W 1/8W
Additional Feature:
FLAME PROOF
Power Rating:
125mW
Voltage - Rated DC:
250V
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
MIL-R-10509
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm
Lead Diameter:
640 μm
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Diameter:
2.29mm