RN55C90R9BRE5 alternative parts: RN55E1041BB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
686
please inquire
Description:
Metal Film Resistors - Through Hole 1/10watt 1.04Kohms .1% 25ppm
Rohs:
Contact Plating:
Lead, Tin
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Through Hole
Package / Case:
Conformal
Axial
Packaging:
Tape & Reel
Bulk
Tolerance:
0.1%
±0.1%
Temperature Coefficient:
50 ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
90.9Ohm
1.04kOhm
Max Operating Temperature:
175°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Composition:
Metal Film
Metal Film
Military Standard:
MIL-R-10509
MIL-R-10509
Diameter:
2.29mm
2.29mm
Length:
7.06mm
Radiation Hardening:
No
No
RoHS Status:
Non-RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time:
34 Weeks
Terminal Shape:
WIRE
Voltage Rated:
200V
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Published:
2013
Size / Dimension:
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Power (Watts):
0.125W 1/8W
Additional Feature:
FLAME PROOF
Power Rating:
125mW
Max Power Dissipation:
125mW
Construction:
Tubular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Lead Length:
38.1mm