RN65D1052FRE8 alternative parts: RN65D3002FB14
Hide Shared Attributes
RFQ RFQ
RFQ RFQ
Mfr.'s Part #:
Manufacturer:
Category:
Datasheet:
Inventory count:
please inquire
962
please inquire
Description:
Metal Film Resistors 1/2watt 30Kohms 1% 100ppm
Rohs:
Contact Plating:
Lead, Tin
Mount:
Through Hole
Package / Case:
Conformal
Axial
Tolerance:
1%
±1%
Temperature Coefficient:
100 ppm/°C
±100ppm/°C
Resistance:
10.5kOhm
30kOhm
Max Operating Temperature:
175°C
Min Operating Temperature:
-65°C
Composition:
Metal Film
Metal Film
Military Standard:
MIL-R-10509
Diameter:
4.57mm
4.57mm
Length:
17.45mm
RoHS Status:
RoHS Compliant
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time:
13 Weeks
Surface Mount:
NO
Terminal Shape:
WIRE
Mounting Feature:
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rated:
350V
Operating Temperature:
-65°C~175°C
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Size / Dimension:
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
JESD-609 Code:
e0
Pbfree Code:
no
Part Status:
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
Terminal Finish:
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts):
0.5W 1/2W
Additional Feature:
FLAME PROOF, PRECISION
Power Rating:
500mW
Voltage - Rated DC:
350V
Max Power Dissipation:
500mW
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code:
unknown
Rated Power Dissipation (P):
0.5W