RN73H1JTTD6802F50 alternative parts: RN73H2ATTD3523B25
Inventory count:
6
Description:
Thin Film Resistors - SMD 1/10W 68K ohm 1% 50ppm
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 352000ohm, 100V, 0.1% /-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS COMPLIANT
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Surface Mount:
YES
Terminal Shape:
WRAPAROUND
Mounting Feature:
SURFACE MOUNT
Voltage Rated:
75V
Operating Temperature:
-55°C~155°C
Size / Dimension:
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±1%
0.1 %
JESD-609 Code:
e3
Pbfree Code:
yes
2
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
25 PPM / C
Resistance:
68kOhm
352 kOhms
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition:
Metal Film
Power (Watts):
0.1W 1/10W
Power Rating:
100mW
125 mW (1/8 W)
Voltage - Rated DC:
75V
Packing Method:
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction:
Rectangular
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric):
1608
Rated Power Dissipation (P):
0.1W
Case Code (Imperial):
0603
Features:
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height:
450μm
0.5 mm
Height Seated (Max):
0.022 0.55mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Ratings:
Voltage, Rating:
100 V
Unit Weight:
0.000194 oz
Width:
1.25 mm
Length:
2 mm