RN73R1ETTP7590C25 alternative parts: RN731JTTD1200B25
Inventory count:
22
Description:
RES 759 OHM 0.25% 1/16W 0402
Thin Film Resistors - SMD 120Ohm,0603,0.1%,25p pm,63mW,50V
Rohs:
Factory Lead Time:
10 Weeks
9 Weeks
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:
-55°C~155°C
-55°C~155°C
Series:
RN73R
RN73
Size / Dimension:
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±0.25%
±0.1%
Part Status:
Active
Not For New Designs
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
±25ppm/°C
Resistance:
759Ohm
120Ohm
Composition:
Thin Film
Thin Film
Power (Watts):
0.063W 1/16W
0.063W 1/16W
Features:
Moisture Resistant
Moisture Resistant
Height Seated (Max):
0.016 0.40mm
0.022 0.55mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
SURFACE MOUNT
Weight:
2.012816mg
Voltage Rated:
50V
yes
Termination:
SMD/SMT
Additional Feature:
ULTRA PRECISION
Power Rating:
63mW
Packing Method:
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Depth:
800μm
Construction:
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type:
FIXED RESISTOR
Military Standard:
Not
Case Code (Metric):
1608
Rated Power Dissipation (P):
0.063W